Kysnuté cesto…Ako naň?

3077

Kysnuté cesto je tu už od nepamäti. Pre šikovné gazdinky je to jednoduchá vec, pre niektorých z nás, naopak, nočná mora. Ako urobiť chutné kysnuté cesto? V nasledujúcej časti na vás čaká postup, ako naň!

[reklama]

Základom je dodržiavanie zásad a kysnuté cesto sa vám určite vydarí.

 

drozdie

Droždie

Samozrejme najlepšie je čerstvé, nielen to v kockách, ale aj sušené. Čerstvosťou sa rozumie doba spotreby, nie konzistencia. Kvalitné môže byť droždie aj sušené alebo instantné, ktoré samozrejme musí byť v limite trvanlivosti. Čerstvé droždie vám bezproblémov nakysne, ale je ho treba ku kysnutiu povzbudiť.

Vytvoríme si roztok ktorý sa volá kvások. Na obale sušených či instantných kvasníc sa nachádza aj údaj o množstve múky, pre ktorý je obsah droždia určený. Poväčšine je to na 500 g múky. Treba si však pozorne prečítať informácie na obale, pretože tomu môže byť aj inak. Možno si poviete, že viac droždia neuškodí, ale práve naopak, môže to ubrať na chuti, pretože chuť droždia pri väčšom množstve môže byť výrazná a taktiež sa jedlo stáva ťažšie stráviteľným.

Sáčky s droždím môžu byť sušené alebo instantné.
pre lepší prehľad:
25 g čerstvého droždia = 7 g sušeného droždia 5 g = instantného droždia
download

Kvások

Väčšina ľudí pripravuje kvások  “od oka”. Neviem či existuje presný pomer pre kvások,  ale kvasniciam ku kvaseniu pomôže trocha cukru a vlažné mlieko. Niekto pridáva aj 1 – 2 lyžičky múky, ale nie je to podmienkou. Kvások by mal mať konzistenciu hustejšej smotany.

Čiže sumarizujeme..

Kvasnice s cukrom (2 čajové lyžičky) zalejeme približne 2 dcl vlažného mlieka. Necháme ho na teplom mieste prikryté odpočívať, pokiaľ chcete môžete pridať takisto 2 čajové lyžičky múky, ktorú budete používať na miesenie.

Pokiaľ používate sušené droždie, nemusíte vôbec kvások pripravovať. Stačí, ak droždie rozpustíte vo vlažnej vode a môžete pridať ostatné suroviny, ktoré do cesta patria. Vždy je  dobré pred miesením múku preosiať. Nechápali ste nikdy prečo?

Treba ju prevzdušniť, aby bolo cesto nadýchané a nie ťažké. Je  dobré  pri pečení koláčov používať múku pšeničnú. Ak ste odporcom pšeničnej múky, snažte sa pridať z nej teda aspoň 1/2 z celkového množstva múky, to vám zaručí, že koláčik či chlieb bude jemný.

 

chlieb

 

Vajcia

Veľa ľudí vraví, že vajcia sú len kozmetickou úpravou cesta. Vraj mu dodajú len krajšiu farbu. Iní zas tvrdia, že do kysnutého cesta vajcia nepatria. Je však viac ako isté, že vajcia dodajú cestu a tak aj hotovému jedlu vyššiu nutričnú hodnotu. Ja osobne poznám veľa receptov, kde vajcia treba a naopak, poznám aj také, ktoré sa bez vajec zaobídu. Takže zhrnuli by sme to asi tak – pridajte vajec toľko, koľko je uvedené v recepte, určite nimi nešetrite a naopak, ani to s nimi nepreháňajte.[dalsia_strana]