Pirohy ako od poľskej babičky. Naučte sa ich s nami krok za krokom

Keď si urobíte výlet do Poľska, možno vás trochu zarazí, že vám budú ako jedno z národných jedál vehementne ponúkať "ruské pirôžky". Nepátrajte po ich pôvode, ale radšej si ich s chuťou dajte!

2065

Tradičná poľská kuchyňa vychádza, podobne ako iné národné špeciality našej zemepisnej šírky, z pomerne skromných surovín: zemiakov, tvarohu, kapusty, cibule, obilnín a sem tam kúsku bravčového. Aj z týchto ingrediencií ale vykúzlite úžasné jedlá!

Príkladom za všetky sú sýte ruské pirohy (pierogi ruskie) plnené zmesou zemiakov, tvarohu a opečenej cibuľky. Táto jednoduchá kombinácia chutí, okorenená len čerstvo namletým korením, vás príjemne prekvapí. A to či už na výlete alebo vo vašej vlastnej kuchyni!

Pierogi Ruskie

Na 4 porcie potrebujete:

500 g hladkej múky

300 ml vriacej vody

lyžicu slnečnicového oleja

½ lyžičky soli

múku na podsypanie

Na náplň:

50 g masla

2 veľké cibule

400 g zemiakov

250 g polotučného tvarohu

soľ

korenie

50-100 g slaniny

Postup:

Z múky, vriacej vody, oleja a soli vypracujte hladké nelepivé cesto. Krásne to ide v mixéri, cesto potom už len ľahko dopracujete rukami na doske a máte hotovo. Zabaľte ho a nechajte aspoň pol hodiny v chlade odležať.

Medzitým si v osolenej vode uvarte olúpané a pokrájané zemiaky, najemno nakrájanú cibuľu pomaly dozlatista opečte na rozohriatom masle, slaninu pokrájajte na kocky a nechajte vyškvariť. Uvarené zemiaky roztlačte, zmiešajte s väčšinou cibule a rozpusteného masla (trochu si môžete nechať na ozdobu), tvarohom a ochuťte soľou a čerstvo namletým korením. Korením rozhodne nešetrite!

Na pomúčenej ploche potom vyvaľkajte polovicu cesta a vykrajujte z nej v priemere asi 10 centimetrové kolieska. Na každé dajte lyžičku náplne, prehnite napoly a spojte do taštičiek. Okraje môžete potrieť trochou vody, aby sa lepšie spojili. Odkladajte na papier na pečenie alebo pomúčenú dosku, než spracujete aj zvyšok cesta. Knedličky varte v osolenej vriacej vode 3 minúty od chvíle, keď vyplávajú na povrch. Podávajte s opečenou slaninou alebo zvyšnou cibuľou.

Tip: Cibuľu opečieme na tuku, ktorý sa vám vypečie zo slaniny a náplň ochuťte aj kôprom alebo inými bylinkami. Výborná je k nim tiež kyslá smotana a uvarené ich môžete ešte opiecť na troche tuku.