Závarky a vložky do polievok – domáce sú tie najlepšie!

1426

Dnes sa vrhneme na prípravu domácich závariek do polievky, ktorých základom je múka a vajcia. Či už sa jedná o polievkové rezance alebo mrvenicu, polievka môže byť vďaka domácej závarke zakaždým iná, lepšia a chutnejšia.

Nie sú rezance ako rezance! Tie domáce sú naj!

Možno tiež v pamäti s chuťou zapátrate po babičkiných rezancoch v polievke, ktoré sa rozpadali na jazyku. Že ste ich ešte neskúšali sami pripraviť? Tak ťažké to nie je. V dnešnom článku sa vrhneme na výrobu práve tak dobrých domácich polievkových rezancov a ďalších vložiek do polievky, ktoré majú v slovenskej kuchyni svoju tradíciu.

Recept na babičkiné polievkové rezance

Na rezance budeme potrebovať:

300 g hrubej múky

2 vajcia

4 lyžice vody

Múku preosejeme na dosku, doprostred urobíme jamku, do ktorej rozklepneme vajcia a pridáme 4 lyžice vody. Cesto najprv spracovávame dlhým nožom a potom rukami, až je dostatočne tuhé. Potom cesto rozvaľkáme na 3 – 4 veľké a tenké placky. Cesto prehodíme cez sušiak na bielizeň, alebo pokojne len cez stoličku s utierkou. Necháme dôkladne oschnúť.

Oschnuté cesto nakrájame na pruhy asi 3 cm široké a poukladáme na seba. Ostrým nožom krájame veľmi tenké rezance, ktoré opäť necháme preschnúť, potom už len rezance varíme v osolenej vode asi 5 minút.

Tipy k príprave domácich rezancov do polievky

Málo pevné rezancové cesto síce jednoduchšie rozvaľkáme, ale bude oveľa dlhšie schnúť. Cesto na rezance nesolíme práve z dôvodu dlhšieho sušenia.

Z cesta na rezance môžeme tiež vykrajovať rôzne menšie tvary.
Placku cesta na rezance možno potrieť bielkom a preložiť, formičkou z neho vykrajovať malé kolieska a tie potom na oleji dozlatista osmažiť. Cesto sa pri smažení nafúkne – to následne podávame ako prílohu k polievkam zvlášť v miske.

Do cesta na rezance môžeme pridať lyžicu paradajkového pretlaku, špenátu alebo nasekaných byliniek. Cesto získa na farbe aj na chuti.

Cestoviny do polievok varíme vždy zvlášť vo vode či vo vývare, scedíme, prepláchneme a až potom vkladáme do polievky. Len tak polievka zostane číra a nezíska múčnu príchuť.

Na 1,25 l polievky použijeme 40 – 50 g usušených cestovín.
Cestoviny, ktoré ukladáme do krabičky a hneď nepoužijeme na varenie, necháme pred uskladnením ešte dôkladne preschnúť.

Mrvenica, liate cesto, vaječná usadenina aj odrobinky – všetko krok za krokom na druhej strane!