SALKO nie je len do kávy: Možno ho použiť aj do omáčok, dezertov či likérov

519
Image: 0012645049, License: Rights managed, Restrictions: Not available for license to or for use in Korea. For multi-territory license please contact your Corbis Account Representative. Image not available for use in the Corbis Mobile Offering., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, Corbis

Kulinársky zaujímavú súčasť ponuky mliečnych výrobkov tvoria zahustené mlieko a smotana. Dávno sa už nepoužívajú len do kávy a čaju. V kuchyni našli aj ďalšie uplatnenie.

Zahustené mlieko aj smotana sa získavajú čiastočným odparením vody z čerstvého plnotučného mlieka či smotany a deje sa tak bez akýchkoľvek chemických prípravkov.

Veľké množstvo vápnika, ale pozor na tuk

Na náš trh sa zahustené produkty dostávajú v dvojakej podobe – sladené, bez či s nejakou príchuťou, napríklad kakaa, a nesladené. Ich veľká výhoda spočíva okrem delikátnej chuti aj v značnom množstve vápnika, tak potrebného pre ľudské telo. Ak sa považuje čerstvé mlieko za asi najvýznamnejší zdroj spomínanej minerálnej látky, o jeho nesladenej kondenzovanej forme to platí na 250 percent. Má ho totiž dvaapolkrát viac ako plnotučné mlieko. V podiele vápnika ho predbehnú iba konzervované sardinky, ak sa však konzumujú s kosťami.

Nevýhodou týchto mliekarenských výrobkov býva vyššie množstvo tuku. Napríklad 2 lyžice zahustenej smotany ho obsahujú dvakrát viac, ako 30 lyžíc (300 ml) plnotučného mlieka. Z hľadiska diétneho sú preto výhodnejšie nesladené varianty, hlavne mlieko light so 4% tuku. Treba počítať aj s väčším príjmom cukru, u sladených foriem sa obsah sacharózy pohybuje okolo 40 percent.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt salko

Výrobok roka 2011

Zahustené mlieko a smotana zjemnia omáčky, vyladia dezerty, cukrovinky, domáce cukríky i likéry. Na trhu sa objavil tiež produkt, ktorý v súťaži o Mliekarenský výrobok r. 2011 dostal od poroty 93,7 bodov zo 100 možných. Okrem tradičného využitia ponúka aj ďalšie možnosti.

Jedná sa o Salko Karamel, lahodný karamel na okamžité použitie, ktorý nepotrebuje už žiadnu ďalšiu úpravu. Možnosti v kuchyni ponúka široké, pár tipov prinášame na nasledujúcej strane receptov. Navyše je vhodný aj pri bezlepkovej diéte.

Dezerty pre letné podvečery:

Limetkový dezert

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt limetkovy dezert

260 g sušienok Bebe (svetlé alebo tmavé)

100 g masla

Krém:

500 g Tatra Salko

4 limetky

13 g želatíny

125 ml smotany na šľahanie

Postup:

1. Sušienky rozdrvíme valčekom, maslo necháme vopred zmäknúť, želatínu pripravíme podľa návodu. Z dvoch limetiek ostrúhame kôru a vytlačíme šťavu.

2. Sušienkové omrvinky zmiešame s maslom, vzniknutú hmotu vtlačíme na dno aj steny menšej tortovej formy vyloženej potravinárskou fóliou a potom uložíme do chladničky.

3. Salko nalejeme do misy, pridáme strúhanú limetkovú kôru aj šťavu, vmiešame pripravenú želatínu a zľahka zapracujeme do tuha vyšľahanú smotanu.

4. Krémom naplníme formu a povrch ozdobíme limetkovou kôrou. Zabalíme do fólie a uložíme cez noc do chladu.