Ghee maslo: Keď sa naučíte tento recept, už nikdy nebudete používať iný tuk na varenie, pečenie a ani k jedlu

3786

Možno ste už počuli o ghee masle, ktoré má pôvod v Indii a je dôležitou súčasťou ázijskej kuchyne už po stáročia. Výhodou je, že je zdravšie ako klasické maslo, neobsahuje žiadne cukry a je vhodnou alternatívou pre tých, ktorí trpia intoleranciou na laktózu. Takéto maslo si môžete zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou, alebo si ho jednoducho pripravte doma.

Slovo “ghee” v preklade znamená niečo ako posypať, alebo nasypať. Celý proces výroby spočíva v tom, že sa tuk oddelí od mliečnej sušiny a vody. Stačí maslo len rozpustiť a po čase budete vidieť, ako sa tuk oddeľuje a mliečna sušina usadzuje na spodku. Po celom procese je ghee maslo sýto žltej farby a má olejovitú konzistenciu. Keď však vychladne, je krásne krémové.

Prečo by ste ho teda mali začleniť do svojho jedálnička? Hlavne kvôli tomu, že má mnoho výhod a je to zdravšia forma klasického masla. Ghee maslo je bohaté na vitamíny A, D, E, ktoré sú v tuku. Maslo sa vám len tak ľahko nepokazí a vydrží v chladničke aj dva mesiace. Je prospešné aj pre črevné baktérie a posilňuje imunitný systém, podporuje mozog a zaisťuje zdravý rast kostí. Tiež je to dobrý pomocník pri chudnutí, rovnako ako kokosový olej. Ghee maslo navyše môžete použiť pri varení i pečení.